W związku z dostosowywaniem naszego portalu do urządzeń mobilnych w ...
czytaj całośćWitamy w Ogrodach Wspomnień - serwisie stworzonym z myślą o osobach, które zapisały się w Waszej pamięci. Zastanówcie się jaką postać chcielibyście przybliżyć innym użytkownikom tej strony. Czy będzie to ktoś z rodziny, czy po prostu znajomy. Podzielcie się informacjami na jej temat. Stwórzcie własny album wspomnień, może na tej drodze uda Wam się spotkać innych ludzi związanych z opisywaną osobą. Pragniemy zainteresować Was możliwością zamieszczania na łamach naszego serwisu wspomnień rodzinnych, jak również tych związanych z szeroko pojętą przyjaźnią. Chcemy aby to miejsce w internecie stało się wyjątkową i zarazem wieczną pamiątką po bliskich, którzy żyją wśród nas jak i tych, których już nie ma w naszym gronie. Dlatego też oprócz wspomnień zachęcamy do dodawania także zdjęć przedstawiających opisywane osoby. Na stronach, które oddajemy do Waszej dyspozycji można w prosty sposób stworzyć drzewo genealogiczne własnej rodziny. Można także oddać hołd wybranej osobie poprzez wpis do księgi pamiątkowej. Ożywcie wspomnienia, wróćcie pamięcią do chwil spędzonych z bliskimi. Wspólnie ocalmy od zapomnienia ludzi, wyjątkowe wydarzenia, miejsca i pamiątki z nimi związane. Miejmy odwagę spojrzeć wstecz. Wspomnienia są okazją do spotkania z osobami, za którymi tęsknimy. Pamiętaj o swoich bliskich, ocal ich od zapomnienia.
Oto kilka podpowiedzi, które ułatwią poruszanie się po "Ogrodach Wspomnień":
Każdy użytkownik serwisu Ogrody Wspomnień ma możliwość dodania do strony wybranych przez siebie osób. Można to uczynić na dwa sposoby, wykorzystując zakładkę zarządzanie:
Po dodaniu osoby do serwisu Ogrody Wspomnień, stworzony w ten sposób profil będzie widoczny dla innych użytkowników strony.
Otwierając profil konkretnej osoby, można uzupełnić informacje o jej najbliższej rodzinie używając w tym celu przycisk +, przy rubryce współmałżonek i dziecko.
Jeśli chcesz, aby dodana przez Ciebie osoba, która odeszła była widoczna w dziale "Historia" napisz w tej sprawie do administratora lub wybierz samodzielnie odpowiednią grupę historyczną:
W drzewie genealogicznym wyświetlanym dla konkretnej osoby pokazani są zarówno potomkowie danej osoby, jak i przodkowie (oczywiście muszą zostać wcześniej stworzone profile tych osób, aby mogły się wyświetlać w drzewie genealogicznym). Należy zauważyć, iż linia przodków idzie po mieczu, czyli wyświetlani są tylko rodzice ojców. By w dowolnym momencie wyświetlić przodków po kądzieli, czyli ze strony współmałżonki, wystarczy kliknąć na jej imię i nazwisko - zostaną wtedy wyświetleni jej rodzice, a dalej znowu po mieczu. By zobaczyć profil danej osoby, należy kliknąć na ikonkę lupki z napisem profil przy konkretnej osobie.
W lewym górnym rogu do dyspozycji są następujące przyciski:
Dodatkowo istnieje możliwość nawigacji w drzewie wciskając odpowiednie klawisze:
Jeśli chcesz aby Twoje drzewo genealogiczne utworzone w serwisie "Ogrody Wspomnień" mogło być wykorzystane w innym internetowym serwisie lub programie genealogicznym możesz dokonać eksportu plików GEDCOM (wikipedia). Wystarczy, że przy profilu osoby, od której chcesz aby Twoje drzewo się zaczynało naciśniesz przycisk "pobierz w formacie GEDCOM". Wygenerowany w ten sposób plik jest gotowy do użycia. Możesz także pobrać plik GEDCOM ze strony z Twoim wybranym drzewem genealogicznym, funkcja dostępna z górnego menu. Plik GEDCOM będzie tworzony od wybranej osoby (zaznaczonej na czerwono) w kierunku jej potomków.
Ogrody wspomnień umożliwiają także import pliku GEDCOM z drzewem Twojej rodziny do naszego systemu. Użyj opcji "import Gedcom" dostępnej w menu "zarządzanie". Następnie postępuje zgodnie ze wskazówkami i wytycznymi co do formatu pliku. Po wybraniu pliku i przesłaniu go na serwer wszystkie osoby oraz powiązania rodzinne zostaną utworzone automatycznie! Pamiętaj, że system nie importuje plików graficznych, w związku z czym przy utworzonych profilach nie będzie fotografii i jeśli będziesz chciał(a) uzupełnisz je później. Profile osób, przy których nie jest podana data śmierci (oznaczenie "?? ?? ????") zostaną rozpoznane przez nasz system jako osoby żyjące, czyli "Goście Ogrodów" i nie będą wyświetlały się wśród profili osób zmarłych, na stronie głównej, ani w dziale "Osoby". Będzie można je odszukać tylko poprzez wyszukiwarkę, bądź drzewo genealogiczne. Osoby wgrane z danego pliku Gedcom można łatwo usunąć korzystając z opcji zarządzania plikami Gedcom, dostępnej w dziale zarządzania.
Zdajemy sobie sprawę, że nie każdej osobie spodoba się forma wyświetlania powiązań rodzinnych, czy też sposób tworzenia związków w naszym serwisie. Zdecydowaliśmy się na takie rozwiązania, aby tworzenie drzewa genealogicznego było jak najmniej skomplikowane. Można byłoby pokusić się o stworzenie Tablicy Przodków, która obejmowałaby w jednym widoku wszystkich bezpośrednich przodków dla danej osoby (probanta), zarówno po mieczu, jak i po kądzieli. Wówczas istniała by możliwość zastosowania różnych form prezentacji (układ poziomy, układ poziomy odwrócony, układ pionowy, układ pionowy na wspak, wachlarz, układ kołowy, czy po prostu lista. Jednak uznaliśmy, że najprostsze rozwiązania są najlepszymi. Z tego samego powodu nie znajdziecie u nas systemu oznaczania przodków, który nie dla wszystkich byłby zrozumiały. Funkcjonuje tylko podział na pokolenia w widoku tekstowym drzewa genealogicznego. Mimo wszystko mamy nadzieję, że rozwiązania zastosowane w OgrodachWspomnień spodobają się Wam i zdecydujecie się podzielić wiedzą o Waszych rodzinach. Życzymy satysfakcji z tworzenia dużych drzew genealogicznych, o wielkiej ilości powiązań, sięgających kilka wieków wstecz. Będziemy zadowoleni tym bardziej jeśli okaże się, iż część z nich powstała dzięki naszemu pośrednictwu. Bo przecież wiele już osób odnalazło swoją rodzinę dzięki istnieniu "Ogrodów".
Przykładowe wersje drzewa genealogicznego:
![]() drzewo genealogiczne |
![]() drzewo genealogiczne bez zdjęć |
![]() tekstowe drzewo genealogiczne |
Jeśli twoja rodzina mogła posługiwać się herbem, możesz go dodać przy swoim profilu. Wyświetli się on automatycznie także przy Twoich potomkach (dziedziczenie "po mieczu"), jeśli dodałeś je do swojego drzewa genealogicznego. Jeśli dodasz herb przy profilu Twojego przodka w linii męskiej, który będzie wyświetlał się w Twoim drzewie genealogicznym, herb powinien pojawić się przy Twoim profilu automatycznie. Jeśli chcesz wybrać inny herb niż przedstawione poniżej powinieneś przejść do sekcji "Genealogia-herby" . Następnie kliknij herb, który Cię interesuje, a zostanie on zapamiętany i gotowy jest do późniejszego użycia przy profilu osoby u której chcesz go dodać (będzie znajdował się jako pierwszy na liście).
Poniżej przedstawiamy opis relacji rodzinnych. Nasze wyjaśnienia dla jednych okażą się oczywiste, innym natomiast mogą ułatwić poruszanie się w nazewnictwie związanym z więzami rodzinnymi.
Probant - to inaczej osoba, dla której tworzy się konkretne relacje rodzinne (ustala się stopień pokrewieństwa). Innymi słowy jest to osoba, która przy tworzeniu drzewa genealogicznego będzie zajmować centralne miejsce i dla której będziemy dodawać przodków oraz potomków.
Linia prosta pokrewieństwa - należą do niej osoby, które od siebie pochodzą - rozpatruje się zazwyczaj do trzech pokoleń zarówno w stronę potomków jak i przodków ( kończąc odpowiednio na prawnuku, pradziadku). Dla dalszych stopni pokrewieństwa używany jest przedrostek "pra", czasem stosuje się także podanie liczby stopnia pokrewieństwa np.: "dziadek 4 stopnia"
Linia zstępna - tworzą ją potomkowie probanta (dzieci - syn, córka; wnuki - wnuk, wnuczka; prawnuki - prawnuk, prawnuczka) itd.
Linia wstępna - tworzą ją przodkowie probanta (rodzice - ojciec, matka; dziadkowie - dziadek, babcia; pradziadkowie - pradziadek, prababcia) itd. Rozróżniamy tutaj linię po mieczu, czyli po ojcu (linia męska), oraz po kądzieli czyli po matce (linia żeńska).
Linia boczna pokrewieństwa
Należą do niej osoby znajdujące się poza linią prostą pokrewieństwa. Istnieje wiele nazw określających te relacje rodzinne:
Dzieci rodzeństwa rodziców probanta nazywa się popularnie kuzynami (kuzyn). Tradycyjnym określeniem tej relacji było wcześniej rodzeństwo stryjeczne (dzieci brata ojca probanta), lub cioteczno-stryjeczne (dzieci siostry rodzica probanta): brat stryjeczny, siostra stryjeczna, brat cioteczny, siostra cioteczna. Dzieci braci stryjecznych określa się rodzeństwem stryjeczno-stryjecznym; dzieci braci ciotecznych to rodzeństwo cioteczno-stryjeczne.
Rodzeństwo brata ojca probanta popularnie nazywa się już wujkiem (wcześniej stryjem - brat ojca probanta) i ciocią (siostra ojca probanta). W przypadku rodzeństwa matki probanta jest to odpowiednio wuj i ciocia.
Rodzeństwo dziadków probanta to dziadkowie stryjeczni i dziadkowie cioteczni.
Dzieci brata probanta i siostry probanta to odpowiednio: bratantek i bratanica, oraz siostrzeniec i siostrzenica
Powinowactwo powoduje rozszerzenie relacji rodzinnych probanta o osoby znajdujące się w prostej i bocznej linii pokrewieństwa człowieka biorącego ślub z probantem.
Linia prosta powinowactwa
teściowie - to rodzice męża lub żony probanta (dawniej rodzice męża byli nazywani odpowiednio świekr i świekra). Z kolei dla rodziców probanta, jego małżonek będzie zięciem (mąż) lub synową (żona). W sytuacji kiedy małżonek probanta ma już dzieci z poprzedniego małżeństwa to nazywamy ich odpowienio (dla probanta) - pasierb (syn) lub pasierbica (córka).
Linia boczna powinowactwa
szwagier -nazywany jest tak brat małżonka probanta, lub mąż siostry małżonka probanta; szwagierka - to siostra małżonka probanta; bratowa - to żona brata małżonka probanta. Choć da się określić stopień pokrewieństwa lub powinowactwo, to jednak nie jesteśmy w stanie jednoznacznie określić granic rodziny. Wynika to oczywiście z faktu, iż wiedza każdego z nas jest ograniczona, a materiały źródłowe nie sięgają, aż tak daleko, czy po prostu uległy zniszczeniu. W nazewnictwie funkcjonuje rodzina mała (dwójka partnerów wychowująca potomstwo), ale także rodzina wielka, do której należą osoby spokrewnione lub spowinowacone w linni bocznej. Można mówić o różnych kryteriach klasyfikacji rodziny. Z punktu widzenia socjologii rodziną jest też rodzic samotnie wychowujący własne lub adoptowane potomstwo - mówimy w tym wypadku o rodzinie niepełnej. Rodziną są także osoby tworzące związki małżeńskie, czy też związki nieformalne zwane konkubinatami.
Przykładowe wspomnienie:
Każdy użytkownik serwisu internetowego OgrodyWspomnień.pl może poinformować o śmierci bliskiej osoby swoją rodzinę, przyjaciół poprzez zamieszczenie darmowego nekrologu. Wystarczy w zakładce "Zarządzanie" nacisnąć przycisk "dodaj nekrolog" wybrać tło, a następnie wypełnić odpowiednie rubryki. Po zatwierdzeniu nekrolog pojawi się w dziale "Nekrologi".