Forum » Psychologia - Album rodzinny » Zdjęcia przodków »

2008-12-13 17:56:31Zdjęcia przodków
Piotr W. Kochański
Fotografie zamknięte w starych albumach są wspaniałym źródłem wiedzy o naszych bliskich. Opowiadają historie niepowtarzalne, a równocześnie bardzo osobiste. I choć życie każdego człowieka jest inne, to patrząc na naszych przodków często dostrzegamy podobieństwa i to nie tylko natury fizycznej.

Mimo, iż świat rozwija się z zawrotną prędkością i nasze życie codzienne bardzo różni się od tego sprzed kilku dekad, to jednak są momenty kiedy stoimy przed podobnymi dylematami jakie mieli nasi dziadkowie, czy prababcie. Różne są tylko okoliczności, zwiększyły się też możliwości. Warto spojrzeć czasami na te zakurzone fotografie i zastanowić się nad zmiennymi kolejami losu, jak i nad tym wszystkim co łączy nas z przeszłością. Czym jest nasza tożsamość? Czy są to tylko suche dane w dowodzie osobistym, czy też nasza tożsamość to wielowiekowa spuścizna naszej rodziny, dziedzictwo naszych przodków.
Fotografia przypomina nam skąd się wywodzimy, ale pełni też inną ważną funkcję. Pozwala w pewnym sensie przezwyciężyć śmierć. Dzięki niej możemy ocalić od zapomnienia osoby, których już nie ma. Dzięki niej możemy się wzruszać wspominając odległe chwile, a nasza wyobraźnia pomaga nam urealnić i ożywić nieruchome obrazy.

Pokaż profil
Odpowiedz
2009-09-27 20:38:27
Maria Osewska (Kochanska)
skype Skype: maria0472
Zawsze kiedy oglądam stare fotografie rodzinne ogarnia mnie uczucie nostalgii. Kiedy patrzę na osoby, które miały ogromny wpływ na moje własne życie czuję smutek, że ich już nie ma, ale i radość, iż mogłam je spotkać. Myślę, że każdy kto otworzy swój album rodzinny (jeśli ma szczęście taki posiadać) popadnie choć na chwilę w zadumę i podda się melancholii.

Pokaż profil
Odpowiedz
2011-08-09 14:00:37
Marek Franciszek Wódkiewicz (Wódkiewicz)
Panie Piotrze aby zdjęcie miało wartość historyczną dla następnych pokoleń to powinno być opisane CO-KTO-GDZIE-KIEDY , czy Pan się z tym zgdza marek-kronikarz(35)-WRC...

Pokaż profil
Odpowiedz
2011-08-09 17:12:55
Piotr W. Kochański
Oczywiście zdjęcie samo w sobie jest już wartościowe, ponieważ ukazuje nam chwile z życia innych ludzi, a dzięki temu możemy się dowiedzieć zarówno o nich samych, jak również ich statusie, czy zwyczajach. Ale jak najbardziej im zdjęcie lepiej opisane, tym więcej wniosków można wyciągnąć.

Pokaż profil
Odpowiedz
2014-10-24 21:05:26
Piotr W. Kochański
Minęły trzy lata od kiedy zamieściłem w tym wątku swój post, a w tym czasie pojawiły się nowinki techniczne, które otwierają zupełnie nowe możliwości. Otóż myślę, że niebawem popularnym stanie się tworzenie na podstawie kilku zdjęć, trójwymiarowego modelu twarzy naszych przodków. Kiedy stworzymy już taką grafikę, zupełnie prostym zadaniem okaże się wydrukowanie jej na drukarce 3 D, być może w naturalnym rozmiarze. Na razie drukarki tego typu są jeszcze drogie, ale zapewne w niedługim czasie wiele osób będzie mięć takie urządzenia w domu. Wówczas każdy będzie mógł samodzielnie stworzyć na przykład popiersie swojego pradziadka. Wystarczy tylko kilka zdjęć, program komputerowy do tworzenia grafiki trójwymiarowej i oczywiście drukarka 3 D. Efektem może być wizerunek przodka, w ten sposób niejako będziemy mogli spojrzeć naszym prababcią w ich odwzorowane cyfrowo oczy.

Pokaż profil
Odpowiedz
1