Forum » Historia - Osoby biorące udział w powstaniu styczniowym » Władysław Szymoniak powstaniec styczniowy »

2011-05-07 19:25:51Władysław Szymoniak powstaniec styczniowy
mariamgr
Jestem prawnuczką śp Władysława Szymoniaka, którego grób znajduje się na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie. Jestem niezwykle zainteresowana informacjami związanymi z moim pradziadkiem. Mam niewiele wiadomości. Wiem, że po upadku Powstania Styczniowego przedostał się do Galicji uciekając przed wykonaniem wyroku śmierci nałożonego przez carat. Tu założył rodzinę, pracował jako kierownik szkół powszechnych. Jedna z jego córek Zofia to moja babcia, zmarła i pochowana w Bochni. Proszę Państwa o wskazanie, gdzie mogę szukać informacji odnoszących się do życia mojego pradziadka Władysława Szymoniaka zm 18 marca 1920r w wieku 79 lat w Krakowie. Wiem, że jego pogrzeb miał ceremoniał państwowy (trumna na lawecie okryta sztandarem, salwy karabinów).
Maria Gucwa mg49@poczta.onet.pl

Pokaż profil
Odpowiedz
2011-12-10 21:04:29
Rafael Chrsitian Aleksander Gallera
Szanowna Pani,

Prosze moze poszukac w :
Jerzy Maliszewski: Powstanie styczniowe. Noatatki biograficzne uczestnikow, Warszawa 1932
Ja tam znalazlem mojego prapradziadka.
A czy wie Pani juz skad pochodzil, albo skad poszedl do partii powstanczej?
Jesli zna Pani region prosze poszukac lokalnych opracowac.
Czasami mozna ciekawe rzeczy znalezc :-)
Powodzenia!!!

Pokaż profil
Odpowiedz
2013-12-30 14:08:30
mariamgr
Szanowny Panie, przepraszam za opóźnioną odpowiedź. Dziś - mimo wcześniejszych wizyt w Ogrodach Wspomnień - znalazłam Pana list. Dzięki za sugestię. Będę szukać. Niestety jest problem - nazwisko i imię pradziadka popowstaniowe jest pseudonimem. Nie znamy nazwiska, pod którym uczestniczył w Powstaniu. Podobno ukrył swoje prawdziwe dokumenty w Szarej Kamienicy przy Rynku w Krakowie. Całe późniejsze życie pradziadka było związane z Galicją. Mam sporo faktów na ten temat. Jego grób znajduje się na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.Z grobem związana jest pewna niemiła historia - myślę, że wiele wnosząca do teraźniejszości. Gdyby Pan spotkał jakieś informacje, to uprzejmie proszę o wiadomość e- mailową na adres
mg49@poczta.onet.pl
Jeszcze raz bardzo dziękuję za wskazówkę. Pozdrawiam gorąco
Maria

Pokaż profil
Odpowiedz
1