Wawrzyniec Puchalski
Urodził się w rodzinie rzeźnika Pawła Puchalskiego (1783-1827) i Tekli z Nadolskich (1785-1869). Ochrzczono go w dzień po urodzinach w Kościele św. Jana Chrzciciela we Włocławku. Wychował się w domu o numerze hipotecznym 140.
Podobnie jak jego ojciec, a wcześniej jego dziad Piotr, Wawrzyniec Puchalski został rzeźnikiem. Metryka ślubu z 1835 roku określa, że pracował jako czeladnik rzeźnicki, a zatem nie posiadał własnego warsztatu. Z uwagi na jego niewielki majątek, należy wątpić, czy kiedykolwiek stał się właścicielem własnej rzeźni. Co ciekawe, co najmniej od śmierci ojca, w rzeźni pracowała też matka Wawrzyńca, Tekla, co było rzadkie w epoce, gdy kobiety z reguły zajmowały się domem.
9 czerwca 1836 roku w Kościele św. Jana Chrzciciela we Włocławku poślubił Agnieszkę z Pawłowskich (ur. 1816). Świadkami ślubu byli Ambroży Starzyński i Antoni Meyer. W przyszłości, ten ostatni z nakazu Prezydenta Włocławka sporządzi inwentarz majątku pozostałego po Wawrzyńcu Puchalskim.
Para miała razem co najmniej dwójkę dzieci: Elżbietę, zamężną Kuligowską (ur. 1839) i Ludwika (1840-1895). Ten ostatni w przyszłości będzie kontynuował rodzinną tradycję i zostanie rzeźnikiem, jednak do historii przejdzie przede wszystkim jako uczestnik konspiracji z czasów powstania styczniowego i sybirak.
Puchalsy mieszkali w wynajmowanym mieszkaniu w domu nr 131 we Włocławku. Wawrzyniec mieszkał razem z matką, a także stryjem Franciszkiem, zubożałym krawcem. Być może dom nr 131 jest tym samym domem, który w chwili urodzenia Wawrzyńca był opisany pod numerem hipotecznym 140. Zatem Wawrzyniec całe życie spędziłby mieszkając w tym samym domu.
W 1858 roku, na potrzeby wyznaczenie opiekuna dla jego dzieci, sporządzono inwentarz rzeczy odziedziczonych po Wawrzyńcu Puchalskim. Wynika z niego, że nie posiadał zbyt dużego majątku. Nie posiadał żadnej nieruchomości. Na jego majątek składały się przede wszystkim meble. Wiele z nich określono jako stare i zdezelowane. Najcenniejszymi z nich było łoże i stara komoda z trzema szufladami. Z ozdób należy wymienić siedemnaście obrazów różnej wielkości oraz fajansowe talerze. Cztery spośród tych obrazów zostały później sprzedane przez drugiego męża Agnieszki. Największą wartość przedstawiała pościel, na którą składały się dwie pierzyny z powłoczkami (warte 6 rubli), jedna pierzyna bez powłoki (2 rb. 25 kop.), sześć poduszek z powłoczkami (5 rb. 60 kop.) i spodek cwelichowy (3 rb.). Puchalski w chwili śmierci posiadał 15 rubli oszczędności w gotówce. Łączna wartość jego majątku oszacowano na 44 ruble i 35 kopiejki. Od tej sumy odliczono jednak koszty pogrzebowe (włącznie z trumną), które wyniosły 7 rubli 50 kopiejek. Ostatecznie więc wartość majątku Puchalskiego określono jako 36 rubli 85 kopiejek.
Zmarł 23 maja (według innych źródeł: 24 maja) 1851 roku we Włocławku. Wdowa po nim, Agnieszka wyszła powtórnie za mąż, za Szymona Sutorowskiego. Gdy ten zmarł w 1858 roku, brat Wawrzyńca Mateusz Puchalski zwrócił się do Prezydenta Włocławka Teodora Glotza o wyznaczenie opiekuna dla Ludwika i Elżbiety Puchalskich, a także syna Szymona Sutorowskiego z pierwszego małżeństwa, Walentego Sutorowskiego. Opiekę tę powierzono Agnieszce Puchalskiej-Sutorowskiej i Mateuszowi Puchalskiemu. W dokumentach tych występuje rozbieżność: opisuje się Marcina, brata zmarłego. We Włocławku żył mężczyzna o imieniu Marcin Puchalski, który na pewno nie był bratem Wawrzyńca, ale mógł być jego najstarszym synem. W efekcie nie wiadomo komu na pewno przypadła opieka nad nieletnimi Puchalskimi: Mateuszowi, bratu zmarłego czy Marcinowi, synowi zmarłego.
Źródła:
1. | Metryka chrztu 79/1816, ślubu 29/1836 i zgonu nr 83/1851 parafii św. Jana Chrzciciela we Włocławku; Akta opieki nad nieletnimi z rodziny Puchalskich [w:] Akta Miasta Włocławka. Miejsce przechowywania: Archiwum Państwowe w Toruniu, Oddział we Włocławku. |
2. | Akta nieletnich Puchalskich i Księgi Ludności Stałej z lat 1851-64 [w:] Akta Miasta Włocławka. Miejsce przechowywania: Archiwum Państwowe w Toruniu. Oddział we Włocławku. |