Stanisław Władysław Tomaszewski "Miedza"
Polski rysownik, plastyk, grafik, architekt wnętrz
Żołnierz Armii Krajowej
Uczestnik "Akcji N"
W czasie Powstania Warszawskiego tworzył plakaty i znaczki dla polskiego podziemia
Syn Władysława Tomaszewskiego (1891-?) i Stanisławy Marianny z domu Wyrzykowska (1890-?).
Absolwent warszawskiej ASP z czerwca 1939 r., działania w konspiracji rozpoczął od współpracy z Prezydentem Warszawy Stefanem Starzyńskim.
Podczas niemieckiej okupacji pracował w Departamencie Informacji, dokumentował zbrodnie Niemców na ziemiach polskich. Podobnie jak jego brat, oprócz fotografowania robił odbitki ze zdjęć przyniesionych przez Niemców do wywołania w zakładzie, w którym pracował. Dokumentacja ta wkrótce została przerzucona do Londynu i stanowiła dowód w procesach norymberskich. Był twórcą i wykonawcą większości prac plastycznych dla Delegatury Rządu i Armii Krajowej. Został aresztowany i uwięziony na Pawiaku we wrześniu 1941 r. Komórka organizacyjna AK, w której pracował zdecydowała się na zorganizowanie jego ucieczki. Rozpoczęto od zaszczepienia artyście na Pawiaku przez dr Annę Sipowicz-Gościcką tyfusu brzusznego. Następnie umieszczonego w szpitalu miejskim przy ulicy Płockiej, podczas pozorowanej operacji ślepej kiszki, zamieniono ze zwłokami innego pacjenta i wywieziono poza teren szpitala.
Najważniejszą Jego konspiracyjną działalnością była praca w dywersyjnej Akcji "N" i "Antyk", których był jedynym ilustratorem. Akcja "N" , w ramach której powstały periodyki, ulotki i rysunki uderzały w najbardziej newralgiczne punkty niemieckiej armii i okupacyjnego aparatu, była cenną pomocą dla ruchu oporu we wszystkich krajach zajętych przez Niemców. Powierzano mu także pojedyncze działania polegające na wykonaniu banknotów Emisyjnego Banku Polskiego (1940 r.), podrabianiu podpisów funkcjonariuszy niemieckich. W zimie 1943 r. zaprojektował dywersyjną pięciomarkówkę "Ostmarke", przeznaczoną dla żołnierzy niemieckich na terenach wschodnich.
W czasie Powstania Warszawskiego /Komenda Główna AK, Oddział VI BiP (Biuro Informacji i Propagandy)/ zajmował się projektowaniem afiszy i plakatów, szkicował postacie żołnierzy. W połowie sierpnia, gdy powstała poczta powstańcza zaprojektował znaczek pocztowy. Szlak bojowy: Śródmieście Północ. Po kapitulacji Powstania wyszedł z Warszawy z ludnością cywilną.
W Powstaniu brali udział Jego bracia, Jerzy Tomaszewski "Jur" i Andrzej Tomaszewski "Andrzej".
Po zakończeniu wojny wykładał na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, zasłużył się również jako architekt stolicy.
Był ojcem chrzestnym prezydenta RP prof. Lecha Kaczyńskiego oraz mężem Ireny, siostry Jadwigi Kaczyńskiej.
Zmarł w Warszawie, został pochowany na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie (kw. 92-2-9).
Odznaczenia
Brązowy Krzyż Zasługi z Mieczami
Srebrny Krzyż Zasługi
Krzyż Walecznych