Władysław Orkan (Franciszek Xawery Smaciarz )
Polski pisarz okresu Młodej Polski
Urodził się w ubogiej rodzinie góralskiej.
Ukończył szkołę elementarną przy klasztorze cystersów w Szczyrzycu. Następnie wbrew woli ojca, zaczął uczęszczać do Gimnazjum św. Jacka w Krakowie, brał udział w wielu kółkach zainteresowań, oraz w zebraniach tajnych organizacji niepodległościowych. Jego pierwsze próby literackie ujrzały światło dzienne w czwartej klasie, opublikował je pod pseudonimem "Orkan" (oficjalnie drukowanie twórczości przez uczniów było zakazane przez władze austriackie). Niestety przestał sobie radzić z nauką. W siódmej klasie miał kilka ocen niedostatecznych. Chciał kontynuować naukę, ale mimo możliwości zdawania eksternistycznej matury nigdy nie przystąpił do egzaminu maturalnego. Po zakończeniu edukacji próbował objąć stałą posadę urzędniczą w Krakowie, ale nie udało mu się to, wrócił więc do Poręby. W 1898 r. wydał swój oficjalny debiut "Nowele". W 1905 r. zamieszkał w niewykończonej siedzibie, którą nazwał "Orkanówką". Ze względu na problemy finansowe pisarza nie została ona nigdy w pełni ukończona.
Po wybuchu I wojny światowej wstąpił do Legionów Polskich i został przydzielony do Biura Prasowego Naczelnego Komitetu Narodowego (NKN). W 1915 r. wyruszył z Piotrkowa na front w składzie 4 PP Leg., po kampanii lubelskiej został odkomenderowany do służby w Centralnym Biurze Ewidencyjnym Departamentu Wojskowego NKN. W okresie 1915-1916 pełnił służbę w komendzie lokalnej Legionów Polskich w Lublinie, następnie w okresie 1916-1917 w Biurze dla zbioru aktów i obrazów Legionów Polskich w Krakowie.
Był dwukrotnie żonaty, pierwszą była Maria z domu Zwierzyńska, pracownica poczty w Porębie, mieli jedyną córeczkę Zosię. Niestety ich szczęście trwało krótko, żona zmarła, gdy dziecko miało trzy lata, o Jej śmierci dowiedział się dopiero po pogrzebie, przebywał bowiem wówczas w jednym z krakowskich szpitali, drugą żoną była Bronisława z domu Folejewska.
Zmarł w Krakowie, gdzie przyjechał do śmiertelnie chorej córki, został pochowany na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie, skąd rok później jego trumna z wielkimi honorami została przewieziona na Cmentarz Zasłużonych w Zakopanem.