Historia rodziny Steinborn
Data wydarzenia: 5.3.2021
Witam,
Poszukuję rodziny Steinborn.
Pozdrawiam,
Anna
Awans Pośmiertny na Oficera
Data wydarzenia: 15.8.2020
Dnia 15 Sierpnia 2020 roku o godzinie 15:00 odbyła się Msza Święta w Kościele Pniów Gmina Radomyśl nad Sanem powiat Stalowowolski a następnie Uroczystość Państwowa nad Grobem Harcerza Żołnierza Plutonowego Stanisława Rosowskiego z 1 Dywizji Pancernej Generała Stanisława Maczka. Komendant WSW Garnizonu Nisko odczytał treść Patentu od Pana Prezydenta RP Andrzeja Dudy który mianował Stanisława Rosowskiego Podporucznikiem Wojska Polskiego.Po 100 latach od Wojny Polsko-Bolszewickiej w 1920 roku. Asysta Honorowa Żołnierzy
Podhalańczyków w której podczas II Wojny Światowej służył i Trębacz który zagrał ,,Śpij Kolego,, przy pochylonych Sztandarach 1 Dywizji Pancernej BENELUX z Antwerpii oraz Sztandaru Polskich Żołnierzy Armii Krajowej z Podkarpacia którzy oddali Hołd. Delegacje Starostwa Powiatowego, Prezydenta Stalowej Woli, Wojewody Podkarpackiego, Wojska Polskiego, Harcerzy z Rzeszowa i Warszawy, Ludności miejscowej.
zdjęcie
Data wydarzenia: 19.8.1940
odnalazłam zdjęcie mojego wujka Bolesława Kossakowskiego i chciałabym dołączyć do jego profilu który istnieje w ogrodach wspomnień lecz bez zdjęcia
feralna dwudziestka
Data wydarzenia: 17.1.2021
Marku, za chwilę 6 rocznica Twojego odejścia, a o mnie w tym dniu będą debatować lekarze w Gdańsku. 4 stycznia otrzymałam wiadomość o nowotworze. Najpierw miałam wrażenie, że ta informacja jest gdzieś obok mnie, a teraz czuję się jak Piotr Czajkowski, który w czasie dyrygowania podtrzymywał sobie głowę ręką, bo miał wrażenie, że mu odleci. Wspieraj mnie.
1.11.2020 r
Data wydarzenia: ?.?.????
Ur
Data wydarzenia: 24.3.1998
Żabikowo
Data wydarzenia: ?.?.????
W okresie styczeń - kwiecień 1943 roku w Żabikowie zatrzymany został transport przymusowych pracowników do Niemiec. Wśród nich była nieletnia Bronisława Gajęcka. W kwietniu transportem kolejowym przewieziona została do Niemiec i tam pracowała do października 1945. Potem wróciła do miejsca zamieszkania. W latach 60 wyjechała na stałe do Francji. Tam została odnaleziona przez dziennikarzy TV. Przez kilka dni robiono z nią wywiad. Nagrywano oraz spisywano jej wypowiedzi. Powstał film i
książka w której występuje. Otrzymała egzemplarz tej książki, lecz użyczyła księdzu i książka zniknęła. Bronisława Gajęcka już zmarła. Jej syn pragnie odzyskać książkę, jako cenna pamiątkę. Nike znany jest autor ani tytuł. Zwróciłem się do muzeum w Żabikowie i odpowiedź negatywna, że takiego obozu w tym czasie nie było. Wymieniona w latach 70-ych była zew swym mężem na terenie obozu, tam gdzie przebywała. Kto może wskazać informację, aby pomóc jej synowi w uzyskaniu książki itp.
Wyrok - kara śmierci
Data wydarzenia: 27.12.1955
W wyniku zdrady 22 kwietnia 1955 został aresztowany i osadzony w wiezieniu śledczym w Warszawie przy ul. Rakowieckiej 37 na Mokotowie. Przesłuchiwał go oficer Komitetu d/s Bezpieczeństwa Publicznego por. Stefan Niepsuj, który również bezlitośnie przesłuchiwał żonę Antoniego Nadolnego Stanisławę Nadolna wbrew temu ze odmówiła zeznań w sprawie swojego męża i byla po bardzo ciężkiej operacji cesarskie ciecie w wyniku której nieomal umarła z komplikacji.
Po dziewięciu miesiącach morderczego śledztwa, w
dniach 21, 22, 23 grudnia 1955 odbyła się tajna rozprawa ?za drzwiami zamkniętymi?, w której na ławie oskarżonych zasiadło RODZEŃSTWO NADOLNYCH: Antoni, Ignacy, Maria i Stanislaw, Kubicki Stefan, Bułhak Józefa i inni.
Dnia 27 grudnia 1955 Wojskowy Sąd Garnizonowy w Warszawie w składzie: PRZEWODNICZĄCY kpt. Krzysztof Zwoliński, SĘDZIA kpt. Stanisław Gutaker, SĘDZIA - kpt. Eugeniusz Dudzik, PROKURATOR WOJSKOWY kpt. Józef Bilicki, PROTOKÓLANT sekr. Karolina Kwiatkowska, skazał Antoniego Nadolnego na podwójną karę śmierci, podobnie jego brata Ignacego. Siostra Maria Nadolna została skazana na podwójne kary po piętnaście lat, brat Stanislaw Kostka na podwójne kary po dwanaście lat wiezienia, Kubicki Stefan na dożywocie. Bułhak Józefa była została wyłączona na późniejsza rozprawę z powodu choroby. Wszyscy zostali również skazani na utratę praw publicznych i obywatelskich praw honorowych i przepadek całego mienia.
Obrońcami z urzędu byli: dla Nadolnego Antoniego - adw. Henryk Nowogródzki, dla Nadolnej Marii - adw. Stanisław Cypryszewski, dla Nadolnego Stanisława - adw. zawodowy sędzia Marian Bartoń, dla Nadolnego Ignacego - adw. EDWARD GOL, wszyscy ze specjalnej tajnej listy adwokatów współpracujących z UB i wydających wyroki uzgodnione przed rozprawą.
Ciocia Feliksa
Data wydarzenia: 18.3.1933
Ciociu, niestety nie było Ci dane doczekać końca II wojny, chociaż jej koniec był tak bliski.
Ciocia Feliksa zginęła w czasie bombardowania w połowie stycznia 1945r.
Zdjęcie pamiątkowe ofiarowane jej siostrze Stefanii.
Pabianice, 13.03.1933r.
Pieszyce 1941?1942
Data wydarzenia: ?.?.????
Ciocia Stefania z małym Jurunią.
Ślub Henryka i Jadwigi
Data wydarzenia: 21.4.1948
Pamiątkowe zdjęcie ślubne rodziców.
Pieszyce , 21.04.1948r
okolice łodzi
Data wydarzenia: ?.?.????
Poszukuję od kilku lat miejsca śmierci mojej prababci. Moja teściowa była na tym pogrzebie i twierdzi że to było w Łodzi. Czy ktoś z Was kojarzy taki karawan? Na fotce pisze rok 1949
Najcichszy list
Data wydarzenia: 18.1.2020
J. Przybora
Nie głośniej snu, nie głośniej łez,
nie głośniej tchu zdyszanych serc.
Na skrawkach cisz, bezsennych sjest
piszę Ci serdeczny list, odwieczny tekst.
Nie, Ty przecież mnie nigdy nie usłyszysz,
bo mój list cichszy jest od ciszy.
Wyszeptany, niepisany list.
A w liście tym donoszę Ci:
za mało sił, za ciężkie dni,
za krótki sen, za długa noc.
A kiedy śnię, śni mi się los
mój własny los.
O gdybyś mógł przez świata zgiełk,
przez szum i huk usłyszeć mnie.
O gdybyś mógł i
gdybyś był ...
Gdzie i kiedy zrobione to zdjęcie
Data wydarzenia: ?.?.????
Bardzo proszę o pomoc w identyfikacji poniższego zdjęcia. Wydaje mi się, że zostało wykonane w okresie IX 44- V 45 w obozie pracy koło Gross-Rosen może Alt-Jauer gdzie mój dziadek Bolesław Ciechomski( na zdjęciu siedzi drugi od prawej) w tym czasie przebywał.
Wskazują na to również biało czerwone opaski. Zastanawia mnie jednak zadbana odzież, porządne buty, krawat? A może po wyzwoleniu obozu, dziadek wrócił dopiero w lipcu 45 do
domu. A może to jeszcze Warszawa i fabryka "Pluton" gdzie pracował przed Powstaniem W-wskim? Może ktoś też ma takie zdjęcie w domowym archiwum.
Nigdy
Data wydarzenia: 16.12.2019